100 LET REPUBLIKY NA ZŠ PASTVINY

Letošní stoleté výročí založení Československa je bezesporu výjimečnou událostí. Proto bylo i naším přáním připomenout tyto chvíle dětem takovým způsobem, aby se propojilo poznání historických faktů s aktuálním prožitkem. To vše bez patosu, ale s důstojností, hravostí i podporou zdravého vlastenectví.

Zviditelňování významných událostí a osobností z různých oborů probíhalo od začátku roku rozmanitými formami a jejich kombinacemi. Jednotlivé třídy i chodby školy začaly ožívat nápaditými kolážemi, literárně-výtvarnými medailony, slohovými i výtvarnými pracemi.

Toto snažení vrcholilo 26. 10. 2018 na obou stupních školním projektem „100 let republiky“. Hlavními organizátory na II. stupni byli žáci devátého ročníku pod režijním dohledem paní zástupkyně Fedorkové, paní učitelky Pelechové, Hodboďové a všech dalších vyučujících.

Školní projekt začal shromážděním žáků ve vestibulu školy a slavnostním projevem paní ředitelky. Následovala filmová projekce historických momentů vzniku republiky komentovaná žáky devátého ročníku. Dobová citace z komínské kroniky, červeno-modro-bílé publikum, komínský i skautský kroj, zpěv národní hymny v podání všech zúčastněných, to vše umocnilo danou chvíli. Do tvorby živého obrazu naší vlajky se pak se zájmem zapojili úplně všichni. To ale nebyl konec. Zahájení gradovalo vytvořením ŘETĚZU STOLETÍ. Sto dvojic žáků obdrželo tabulku s letopočtem a vybranou významnou (nebo úsměvnou) událostí. Celý průvod pak důstojně obešel sportovní areál.

Program v dalších třech hodinách (tzv. dílnách) si žáci vybrali podle svých zájmů. Tematické zaměření všech 15 dílen bylo pestré, činnost v nich podporovala kreativitu, tvořivost, hrdost na svoji vlast: Města česká a moravská, Osudové osmičky v naší historii, Tomáš Baťa, Cinema Ponrepo uvádí, Cimrmanovo patentarium, Republiko, přejeme Ti!, Chuťovky z první republiky, Elegance první republiky, Československo v grafech, Brno na starých pohlednicích, Československo a historie OH, Sázení lípy republiky, Turnaj ve florbalu, Příběh hymny, Století známky.

Během celého dne se v prostorách školy nenápadně přesunoval a natáčel malý „filmový štáb“. Plánované video umístíme na webové stránky školy, takže se i vy budete moci s námi zrychleně projít celým stoletým výročím na naší škole.

Sto let republiky je za námi. Věříme, že další šťastná a spokojená budoucnost před námi. Obdobně to cítí i naše děti. Podívejte se, co přejí republice, tedy sobě, svým nejbližším a nám všem.

Republiko, přejeme TI!

* abys už nikdy nebyla nemocná; více Ester Ledeckých; abychom nevyvolávali spory mezi sebou; vychovej další citlivé kluky; aby naše děti žily v tak zachovalém Brně jako my; abys měla ve svém čele jen slušné lidi; aby peníze nehrály největší roli; abys byla pořád krásnou zemí pro dobré lidi; aby v Tobě žili poctiví, čestní a pravdomluvní lidé…